Téměř pasivní bungalov
Označení „pasivní dům“ se stalo módním, velmi frekventovaným, často diskutovaným i poptávaným tématem. Stává se však, že klient, který původně přijde s představou o pasivním domě, poté co zjistí, jak široké a komplexní požadavky toto přání přináší a také v důsledku finanční optimalizace, svoje představy občas mění.
Tento dům nebyl po stránce architektury nikterak výjimečným. Snad jen méně obvyklou dispozicí pro bungalov ve tvaru písmene H s krytým vstupem do domu, a výstupem do zahrady přes terasu s otevřeným prostorem částečně schovaným pod střechu a z boku opatřeným treláží chránící od pohledů blízkého souseda. Nicméně jistě zajímavý byl tento dům technologicky. I to je oblast, ve které se musí architekt orientovat.
Klientův požadavek na pasivní dům a jeho odhodlání bylo v rozporu hned s prvním předpokladem a tím je orientace pozemku na světové strany. Dvorní strana s umístěním „společenských“ obytných místností orientovaná na sever je podstatným handicapem bránícím využití potřebných solárních zisků k ohřevu interieru. Orientace hlavních obytných místností na jih nebyla schůdná.
Extrémním zateplením obálky budovy, osazením nejmodernějšího plynového kondenzačního kotle v kombinaci s teplovodním podlahovým topením a radiátory, to vše za podpory teplovzdušné rekuperace s rozvody vzduchotechniky se nám téměř podařilo dosáhnout parametrů pasivního domu. To, že byla obálka budovy řešena jako difuzně otevřená konstrukce, už je vlastně detail.
V tomto domě se opravdu může topit svíčkami a vařením.
Ing. arch. Petr Vala